Hoppa till sidans innehåll

Munkastigen

03 MAJ 2015 21:58
Det var en hel del VLK:are nere i Laxå och sprang den vackra sträckan mellan Olshammar och Laxå. Åsa och Senad vann Stafettklassen, grattis! Resultat nedan:
  • Uppdaterad: 07 JUN 2016 23:16

MeOS 2015-04-26 21:41:35, Män 44 km, (1/5)

Män 44 km (109 / 109) Tid Efter

1. Albin Olausson KFUM Örebro Friidrott 2:56:21
2. Jonas Svensson Solvikingarna 3:06:24 +10:03
3. Håkan Eriksson Vegan Runners IK 3:12:20 +15:59
4. Rasmus Persson Skövde 3:13:30 +17:09
5. Tobias Gustavsson Årsta 3:15:23 +19:02
6. Albin Pettersson OK Tisaren 3:18:47 +22:26
7. Luca Roncoroni Civello/SkiLöperne 3:22:24 +26:03
8. Tobias Finnsson Luleå 3:31:28 +35:07
9. Peter Nilsson Axa SC Björneborg 3:31:58 +35:37
10. Mattias Wiktorsson Karlslunds IF 3:32:52 +36:31
11. Kjell Danfors Mullsjö SOK 3:36:16 +39:55
12. Jan Kalander KFUM Örebro Orientering 3:39:34 +43:13
13. Erik Högkvist Örebro AIK 3:42:00 +45:39
14. Hasse Byrén IF Spartacus 3:43:39 +47:18
15. Jonas Eklund Vallentuna-Össeby OL 3:47:14 +50:53
16. Göran Palmgren Västerås LK 3:48:16 +51:55
17. Fredrik Johnsson Örebro AIK 3:52:35 +56:14
18. Joakim Karlsson Motala AIF 3:53:04 +56:43
19. Peter Lindén I2IF Triathlon 3:57:19 +60:58
20. Oliver Nelsson Axa SC 3:58:55 +62:34
21. Claes Lagerström Garphyttans IF 3:59:29 +63:08
22. Oscar Säwström IF Göta Karlstad 4:01:02 +64:41
23. Joakim Oskarsson IFK Nora långlöpning 4:01:21 +65:00
24. Jonas Norlund FearNoHeights RC 4:05:08 +68:47
25. Fredrik Hellgren Klubblös 4:09:50 +73:29
26. Rickard Ahlberg Örebro AIK 4:10:05 +73:44
27. Jan Hinder Tolered-Utby OL 4:11:08 +74:47
28. Kim Englund Örebro 4:12:46 +76:25
29. Lars-Ove Höök Västerås LK 4:13:06 +76:45
30. Magnus Andersson Västerås LK 4:13:11 +76:50
31. Niclas Östman Motala AIF 4:13:15 +76:54
32. Fredrik Hartman Örebro AIK 4:18:19 +81:58
33. Leif Olsson Järbo 4:18:24 +82:03
34. Björn Källström Team Nordic Trail 4:19:28 +83:07
35. Stefan Nyström Örebro AIK 4:19:33 +83:12
36. Torbjörn Sjölander Örebro AIK 4:19:35 +83:14
37. Michael Wistrand Östansjö SK 4:19:36 +83:15
38. Hans Persson Glanshammars IF 4:21:16 +84:55
39. Kent Ekblad Glanshammars IF 4:21:30 +85:09
40. Joel Karlsson Mogetorp 4:22:09 +85:48
41. Björn Eklund Norabygdens skidklubb 4:28:16 +91:55
42. Helle Manvik OK Kroppefjälll 4:28:44 +92:23
43. Max Wirén Klubblös 4:28:49 +92:28
44. Oskar Beider Örebro AIK 4:28:57 +92:36
45. David Gustavsson Klubblös 4:29:07 +92:46

MeOS 2015-04-26 21:41:35, Män 44 km, (2/5)

46. Jesper Johansson Jespers kokkonst 4:29:09 +92:48
47. Mats Holm Kustjägarnas IF 4:29:12 +92:51
48. Mattias Sjösvärd Klubblös 4:30:28 +94:07
49. Daniel Sandberg Klubblös 4:32:45 +96:24
50. Johan Rosenqvist David Training Center 4:33:25 +97:04
51. Tommy Oskarsson Kristinehamn 4:34:37 +98:16
52. Marc Karlsson Garphyttan 4:35:38 +99:17
53. Johan Stamm Nature Running 4:36:02 +99:41
54. Robert Vestman Östansjö SK 4:36:09 +99:48
55. Erik Hammarström Örebro AIK 4:40:16 +103:55
56. Martin Hellberg Klubblös 4:40:32 +104:11
57. Nicklas Häggman Västerås LK 4:40:52 +104:31
58. Johan Burman Karlstad 4:41:39 +105:18
59. Marcus Bock Klubblös 4:41:45 +105:24
60. Roland Eriksson IF Start 4:42:41 +106:20
61. Magnus Hellsing Sågatorpet Punk 4:42:44 +106:23
62. Stefan Poohl Karlskoga Löp o Cyckelklubb 4:43:26 +107:05
63. Emil Arvidsson Team KG Trail 4:43:45 +107:24
64. Peter Liljenfors Lonesome Runners 4:48:01 +111:40
65. Eric Sjöman Lerums Friidrott 4:48:44 +112:23
66. Stefan Holmgren Klubblös 4:49:59 +113:38
67. Terje Kristiansen Östansjö SK 4:51:57 +115:36
68. Daniel Borg IFK Nora långlöpning 4:54:36 +118:15
69. Johan Wahlstedt IFK Nora långlöpning 4:54:37 +118:16
70. Anders Larsson Kristinehamn Multisport 4:56:24 +120:03
71. Tomas Gustén Klubblös 5:00:50 +124:29
72. Mattias Lalin Klubblös 5:02:51 +126:30
73. Tomas Hidman IFK Västerås skidklubb 5:05:12 +128:51
74. Tord Blücher Storådalen SK 5:05:19 +128:58
75. John Naeslund Grillstad Raiders 5:05:40 +129:19
76. Dick Lyhammar Tiveds IF 5:09:49 +133:28
77. Ola S Gustavsson SOK Aneby 5:10:47 +134:26
78. Per Widén Hellas Orientering 5:16:30 +140:09
79. Rickard Hjerpe Lindecyklisterna 5:17:17 +140:56
80. Robert Hjerpe Team KG Trail 5:21:54 +145:33
81. Per Lindell Västerås LK 5:26:14 +149:53
82. Stefan Skytt Östansjö SK 5:28:59 +152:38
83. Björn Nilsson IF Göta Karlstad 5:31:41 +155:20
84. Andrei Engstrand-Neacsu Klubblös 5:32:18 +155:57
85. Peter Gustavsson Laxå 5:39:24 +163:03
86. Mikael Forsström Runday IF 5:44:01 +167:40
87. Göran Lennström Hultsfreds MK 5:44:22 +168:01
88. Mats Kjellén Klubblös 5:50:40 +174:19
89. Jan-Erik Ramström Stockholms LD Klubb 5:52:13 +175:52
90. Tommy Paulsson Team Nordic Trail 6:04:37 +188:16
91. Christer Broström OK Denseln 6:06:58 +190:37
92. Jacob Bjelfvenstam Klubblös 6:15:44 +199:23
93. Jörgen Nilsson Vi som springer 6:27:42 +211:21
94. Hans Nyberg Team Ultra Sweden 6:27:46 +211:25


MeOS 2015-04-26 21:41:35, Män 44 km, (3/5)

95. Jan Bjelke Klubblös 6:33:30 +217:09
Josef Snellman Kristinehamn Multisport Utg.
Lucas Melander KFUM Örebro Friidrott Utg.
Ola Hellström Örebro AIK Utg.
Patrik Eklund FK Studenterna Utg.
Per Gustavsson Laxå Utg.
Peter Wiktorsson Axa SC Utg.
Thomas Bergman Örebro AIK Utg.
Tomas Dehlin Örebro AIK Utg.
Joacim Strömberg Slänta IF Ej start
Jonas Wincent IFK Sala Ej start
Jonas Wängberg Västerås LK Ej start
Klas Reinoldsson Solvikingarna Ej start
Massimo Mondini Hellas Orientering Ej start
Robert Bloom Hälsinglands Multisport Ej start


MeOS 2015-04-26 21:41:35, Kvinnor 44 km, (4/5)

Kvinnor 44 km (33 / 33)
Tid Efter

1.
Maria Strömberg Bylund Fagersta Södra IK 3:43:19
2.
Antje Torstensson KFUM Örebro Friidrott 3:45:02 +1:43
3.
Maria Lundgren IFK Växjö 3:50:59 +7:40
4.
Lotta Lundbäck Klubblös 3:53:01 +9:42
5.
Anna-Karin Björfeldt Kristinehamn Multisport 3:56:48 +13:29
6.
Patrizia Strandman Västerås LK 4:01:17 +17:58
7.
Helena Nissar Sundsvalls OK 4:21:14 +37:55
8.
Clary Rex Sundsvalls OK 4:21:20 +38:01
9.
Maria Norman Hed Kristinehamn Multisport 4:21:21 +38:02
10. Monica Forslund
IFK Nora långlöpning 4:25:09 +41:50
11. Petra Magnäs Örebro
4:29:10 +45:51
12. Sara Richert Örebro AIK
4:36:00 +52:41
13. Ingmarie Johansson Örebro AIK
4:36:21 +53:02
14. Malin Tysell Örebro AIK
4:40:14 +56:55
15. Sara Elfving
Karlshamns SK 4:47:19 +64:00
16. Tina Reinebo Örebro AIK
4:47:59 +64:40
17. Maria Broström OK Denseln
4:49:44 +66:25
18. Nina Eibring
Lonesome Runners 4:56:22 +73:03
19. Karin Karlsson Örebro AIK
4:57:21 +74:02
20. Pansy Ståhl IF Start
5:04:45 +81:26
21. Helena Andersson Klubblös
5:14:23 +91:04
22. Susanne Nyman Östansjö SK
5:18:31 +95:12
23. Stina Holgersson Klubblös
5:25:48 +102:29
24. Celine Pace-Soler Brohyttans IF
5:29:41 +106:22
25. Victoria Engstarand-Neacsu Klubblös
5:32:16 +108:57
26. Anica Krstanovska Team Nordic Trail
5:43:35 +120:16
27. Annelie Olausson
Skogssniglar@Vildvittror 5:52:10 +128:51
28. Kristina Paltén Experience Life
5:52:11 +128:52
29. Lihna Hansson
Salming Running Store 6:27:49 +164:30
30. Theresia Hansson
Salming Running Store 6:27:51 +164:32
Maria Engström IF Start Utg.
Fiona Trainor Klubblös Ej start
Märta Sjölander Örebro AIK Ej start

MeOS 2015-04-26 21:41:35, Lag 44 km, (5/5)

Lag 44 km
(19 / 19) Tid Efter

1.
ÅB, SS Ultrabrdo (VLK) 3:34:54
2.
RS, FS Familjen Sundqvist 3:38:49 +3:55
3.
ME, KR Eriksson/Rosdal (IF Start) 3:39:42 +4:48
4.
LJ, AK, HJ Forsby Formidables 3:47:28 +12:34
5.
AF, PT, AT, JW, JL LSV 3:50:00 +15:06
6.
AP, MP, FA, EP Anders Transport 3:54:25 +19:31
7.
LS, JA, MN, TF Standar/Andersson 3:59:48 +24:54
8.
CB, SB, IK, AK Bjurling/Karlsson 4:00:06 +25:12
9.
MS, EH, DW Tiveds IF 4:06:41 +31:47
10. XX, XX, XX
Team Hansson 4:07:25 +32:31
11. SH, RH
14-3 Örebro 4:19:48 +44:54
12. MH, SK
HK Sport Events 4:25:03 +50:09
13. WB, JL, MR
"Kenyanska Landslaget" 4:27:09 +52:15
14. LB, ML, AS
Three Non Nun Runs 4:28:43 +53:49
15. MA, GL, UL, ÖB Öystein's Gôtteri
4:29:53 +54:59
16. AR, FR, LL, TK, YJ LYFTA
4:35:50 +60:56
17. DJ, LHG
Team Sunburned 5:10:43 +95:49
18. EC, TJ
Slow Runners 5:10:45 +95:51
JS, KS, MA, Söderqvist/Andersson Ej start

Skribent: Roger Carlsson
Epost: This is a mailto link

 

 Kontakta oss på This is a mailto link

och kolla även in oss på Instagram

Medlemsbloggar

 klicka in och läs!

har du någon? hör av dig!

Postadress:
Västerås LK - Friidrott
Daniel Allard, Bohusvägen 23
72244 Västerås

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info