Hoppa till sidans innehåll

Örebro AIK Halvmarathon

20 APR 2014 12:11
Tommy och jag åkte än en gång till Örebro nu i April, men den här gången var det halvmaran som skulle tas och det gick riktigt bra för oss båda. Resultat nedan:
  • Skapad: 20 APR 2014 12:11

Alla resultat hittar ni här


Halvmaraton Män - 21,095 km

Plac  Namn F.år Klubb Tid
Andreas Magnusson 1980 Mariestads AIF 1:10:39
Peter Aronsson 1981 IK Akele 1:14:19
Mattias Nätterlund 1986 Örebro AIK 1:14:40
Mathias Lidson 1978 Kumla SF 1:14:42
Peter Hall 1977 IK Akele 1:14:43
Joel Larsson 1980 Göteborgs Skidklubb 1:16:27
Andreas Ingberg 1982 Örebro AIK 1:16:47
Fredrik Rådström 1983 Hällefors LK 1:16:53
Magnus Svensson 1976 IK NocOut.se 1:17:03
10  Fredrik Johnsson 1975 Örebro AIK 1:17:28
11  Mattias Wellermark 1978 IK NocOut.se 1:18:41
12  Johan Stunz 1976 KFUM Örebro 1:18:56
13  Mokhtar Bennis 1967 Örebro AIK 1:19:19
14  Dan Bäck 1975 Kumla SF Friidrott 1:19:32
15  Roger Carlsson 1975 Västerås LK 1:19:47
16  Jonas Lundkvist 1966 IK Akele 1:19:50
17  Henrik Eknor 1983 Örebro AIK 1:20:59
18  Tommy Wikström 1974 Västerås LK 1:21:06
19  Peder Sjölin 1972 Motala AIF 1:21:12
20  Andreas Wendin 1980 Örebro AIK 1:21:14
21  Linus Ryefalk 1980 Örebro AIK 1:21:20
22  Johan Ingjald 1987 IF Start 1:21:27
23  Per Aviander 1967 IF Göta 1:21:46
24  Ronny Collin 1969 Örebro AIK 1:21:51
25  Fredrik Härdfeldt 1980 Örebro AIK 1:22:07
26  Robert Drottz 1977 Kvik Karlstad 1:22:34
27  Morgan Pätsi 1977 Örebro AIK 1:22:56
28  Sören Forsberg 1963 IF Start 1:23:07
29  Anders Nilseryd 1964 IK Akele 1:23:19
30  Matthias Wiktorsson 1982 Karlslunds IF 1:24:26
31  Nicklas Molin 1992 Eskilstuna Friidrott 1:24:35
32  Johan Dahl 1982 Fellingsbro AIK 1:24:49
33  Daniel Allard 1976 Eskilstuna Friidrott 1:24:56
34  Per-Erik Lundin 1974 Wedevågs IF 1:24:58
35  Jan Ermefjäll 1957 Örebro AIK 1:25:24
36  Elias Zika 1981 IF Start 1:26:11
37  Krister Borgström 1985 Karlslunds IF Skidor 1:26:56
38  Johan Ånger 1984 Hällefors LK 1:27:43
39  Oskar Larsson 1990 joa if 1:27:52
40  Daniel Deck 1982 Örebro AIK 1:28:04
41  Ola Andersson 1968 Örebro AIK 1:28:14
42  Hans Persson 1966 Glanshammars IF 1:28:28
43  Mikael Knutsson 1963 IK Akele 1:28:40
44  Ken Nordström 1965 Vilsta IK 1:28:55
45  Renny Rantakokko 1982 IF Start 1:28:58
46  Conrad Granath 1978 IF Start 1:29:03
47  Nick Isaksson 1985 Hällefors LK 1:30:02
48  Magnus Värnqvist 1974 Örebro AIK 1:30:11
49  Johan Svensson 1979 IF Start 1:30:50
50  Johan Gunnarsson 1972 Glanshammars IF 1:30:53
51  Kenth Pettersson 1970 Örebro AIK 1:31:17
52  Anders Johansson 1972 Kvismaredalens IF 1:31:53
53  Erik Brehmer 1975 Örebro AIK 1:32:13
54  Lennart Eriksson 1966 IF Göta 1:32:21
55  Andreas Adolfsson 1977 Åsbro GoIF 1:32:25
56  Anders Hansson 1944 Vilsta IK 1:32:50
57  Hasse Byrèn 1965 IF Spartacus 1:32:59
58  Per-Olov Åberg 1961 Eskilstuna Friidrott 1:33:34
59  Daniel Ögren 78 Örebro AIK 1:34:04
60  Kenneth Karlsson 1966 Åsbro GoIF 1:34:05
61  Robert Vestman 1982 Östansjö SK 1:34:11
62  Oscar Axelsson 1991 IKHP 1:34:20
63  Anders Nyman 1965 Örebro AIK 1:34:47
64  Patrik Bergström 1968 Örebro AIK 1:35:07
65  Roland Eriksson 1967 IF Start 1:35:08
66  Rolf Mellberg 1960 Sisu Forshaga 1:35:14
67  Sven-Arne Jacobsson 1953 Örebro AIK 1:35:41
68  Emil Franzén 1995 Östansjö SK 1:35:56
69  Daniel Johansson 1985 Aspa IK 1:35:57
70  Peter Törnqvist 1969 Östansjö SK 1:36:03
71  Jonas Öhrn 1969 IF Start 1:36:36
72  Fredrik Zetterberg 1985 Granbergsdals IF 1:36:42
73  Björn Göthlin 1968 Östansjö SK 1:36:57
74  Fredrik Hartman 1998 Örebro AIK 1:37:07
75  Andes Malmstigen 1962 Glanshammars IF 1:37:17
76  Torbjörn Wiktorsson 1971 IK Akele 1:37:29
77  Christer Hansson 1965 Örebro AIK 1:37:37
78  Johan Svanholm 1976 Örebro AIK 1:38:36
79  Lars-Åke Kvist 1974 Örebro AIK 1:38:36
80  Peter Berglez 1973 IF Start 1:39:21
81  Johan Östman 1976 IF Start 1:39:33
82  Tommy Persson 1970 Storådalens SK 1:41:30
83  Mikael Selvin 1978 Örebro AIK 1:43:27
84  Kent Johansson 1968 Östansjö SK 1:43:59
85  Stig Jonsson 1962 Laxå Ok 1:44:12
86  Thomas Lindström 1955 Åsbro GoIF 1:44:44
87  Per Börjesson 1954 Östansjö SK 1:44:47
88  Mats Franzen 1965 Östansjö SK 1:46:44
89  Mats Hummer 1964 Karlslunds IF 1:46:50
90  Anders Edlund 1964 Östansjö SK 1:47:22
91  Eric Malm 1949 IFK Nora LL 1:47:44
92  Ove Karasiak 1953 Åsbro GoIF 1:48:12
93  Nils Rutqvist 1969 IFK Nora långlöpning 1:48:29
94  Daniel Borg 1974 IFK Nora LL 1:48:50
95  Torgny Englund 1942 Eskilstuna Friidrott 1:49:06
96  Stefan Sjögren 1975 Örebro AIK 1:49:42
97  Tord Blucher 1958 Storådalens SK 1:55:28
98  Amanjeet Sandhu 1963 Åsbro GoIF 1:55:39
99  Jimmy Holm 1968 Laxå Ok 1:55:51
100  Erik Jansson 1985 Östansjö SK 1:58:32
101  Bo Wilhelmsson 1960 Åsbro GoIF 2:00:49
102  Sture Bodare 1944 Glanshammars IF 2:05:21
Torbjörn Persson 1963 Östansjö SK DNF
Skribent: Roger Carlsson
Epost: This is a mailto link

 

 Kontakta oss på This is a mailto link

och kolla även in oss på Instagram

Medlemsbloggar

 klicka in och läs!

har du någon? hör av dig!

Postadress:
Västerås LK - Friidrott
Daniel Allard, Bohusvägen 23
72244 Västerås

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info