Hoppa till sidans innehåll

Badwater Ultramarathon

19 JUL 2012 10:38
Micke blev den första svensk att klara av ett av världens tuffaste lopp, Badwater ultramarathon med start i Death valley i USA, där det har uppmätts en temp på 57 grader i skuggan. Trots lite för få långpass pga av en fotskada så kom han in på en fi
  • Uppdaterad: 24 AUG 2015 11:16

2012 Badwater Ultramarathon Results


Last Name First Name M/F Age Country FC: 17miSPW: 41miPS: 72miDW: 90miLP: 122miPR: 131miFinish: 135mi
1 Morton Mike m 40 USA 2:03 5:09 11:02 14:37 20:05 21:37 22:52:55
2 Lopez Oswaldo m 40 USA 2:12 5:28 11:15 15:22 20:45 22:35 23:32:28
3 Gingerich Zach m 32 USA 2:04 5:25 11:51 15:58 22:20 24:38 25:49:40
4 Lewis III Harvey Sweetland m 36 USA 2:27 6:17 12:57 17:07 23:04 25:13 26:15:31
5 Matyazic Mark m 47 USA 2:32 6:34 13:43 17:34 23:04 25:17 26:24:42
6 McCarthy Philip m 44 USA 2:22 6:24 13:32 17:37 23:20 25:44 26:52:01
7 Farinazzo Marco m 44 Brazil 2:15 5:42 12:54 17:03 24:04 26:37 27:59:58
8 Ploskonka David m 30 USA 2:16 6:48 14:34 18:49 24:52 27:26 28:31:50
9 Lindermuller Kurt m 52 Costa Rica 2:20 6:11 12:53 18:21 25:25 28:01 29:21:12
10 Sentinella Terry m 48 USA 2:32 7:51 15:08 19:41 26:12 28:33 29:40:24
11 Inagaki Sumie f 46 Japan 2:36 6:25 12:43 17:21 24:52 28:06 29:53:09
12 Karnazes Dean m 49 USA 2:27 6:17 13:44 18:31 26:06 28:45 29:57:50
13 Gunderson Jonathan m 34 USA 2:31 6:31 14:03 19:20 25:35 28:59 30:19:00
14 Eadie David m 41 Australia 2:40 7:22 16:23 20:57 27:03 29:26 30:24:22
15 Jones David m 60 USA 2:49 7:18 14:53 20:16 26:25 29:10 30:33:19
16 Arnstein Michael m 35 USA 2:34 6:22 13:13 18:24 26:35 29:38 31:04:55
17 Reed Pamela f 51 USA 2:36 7:07 14:30 19:37 27:03 29:50 31:06:43
18 Roman Chris m 42 USA 2:31 7:20 14:42 19:23 26:58 29:52 31:20:06
19 Miller Michael m 50 USA 2:46 7:04 14:28 19:30 27:07 30:01 31:34:45
20 Sanchez Juan m 43 USA 2:30 6:47 14:30 20:12 27:50 30:36 31:40:01
21 Carver Dave m 50 Canada 2:35 6:52 15:43 20:21 28:45 31:04 32:10:31
22 Hardel Fabrice m 38 USA 2:12 5:33 14:10 19:00 27:14 31:07 32:16:30
23 Ettinghausen Ed m 49 USA 2:56 7:15 15:28 20:32 28:13 31:01 32:23:17
24 Philip Ted m 47 USA 2:45 6:55 15:28 20:44 28:15 31:15 32:30:48
25 Recore Brian m 36 USA 2:45 7:43 14:58 19:38 27:54 31:26 32:45:26
26 Westergaard Danny m 53 USA 2:56 7:49 16:41 21:53 29:28 32:09 33:22:00
27 Angel Andrade Julio Cesar m 46 Mexico 2:47 7:38 15:29 20:32 29:50 32:18 33:30:11
28 Beach Maggie f 41 USA 2:45 7:25 16:17 21:58 30:01 32:22 33:31:04
29 Webb Arthur m 70 USA 2:57 7:47 15:43 21:43 29:49 32:29 33:45:40
30 Helmlinger Gabriel m 46 USA 2:24 6:44 19:05 23:49 30:08 32:59 33:47:37
31 Andersson Mikael m 39 Sweden 2:39 7:00 14:20 21:11 29:48 32:45 34:05:25
32 Roberts Hannah f 25 USA 3:01 7:56 16:03 21:07 30:30 33:32 34:26:35
33 Hafner Joerg m 39 Germany 2:38 7:04 14:56 21:57 30:29 33:28 34:51:26
34 Gleason Jeff m 54 USA 3:23 9:11 17:25 22:46 31:22 34:14 35:32:54
35 Perry Heidi f 41 USA 3:03 8:33 16:59 22:45 31:40 34:37 35:49:58
36 Sanchez Ray m 45 USA 2:48 7:10 16:59 22:46 31:46 34:46 35:59:53
37 Hardy Timothy m 51 USA 2:52 8:09 17:17 24:52 32:15 34:58 36:08:37
38 Rzeszotko Leszek m 49 Poland 2:32 7:36 17:29 23:00 31:43 35:06 36:21:33
39 Mazzi Marco m 45 Italy 2:29 8:42 18:43 23:50 32:18 35:14 36:28:04
40 Todd Catherine f 33 ArabEmirat 2:43 7:24 17:48 23:02 31:22 35:09 36:28:21
41 Palmiero-Winters Amy f 39 USA 2:45 7:54 17:55 23:38 31:34 35:12 36:49:35
42 Posner Kenneth m 49 USA 3:22 8:52 19:09 25:03 32:42 35:35 36:51:20
43 Ehasz James m 59 USA 2:57 7:48 16:42 22:43 32:17 35:41 37:05:50
44 Smith Mosi m 30 USA 2:52 7:57 18:31 25:04 32:51 35:53 37:11:08
45 Portera Anthony m 41 USA 2:59 8:25 17:03 23:21 33:11 36:08 37:23:37
46 Re Gerardo Hector m 52 Argentina 2:35 7:46 18:28 25:12 33:34 36:16 37:35:27
47 Basich Crystal f 29 USA 2:49 7:32 16:28 21:42 32:53 36:15 37:51:57
48 Hicks Jr. Claude m 52 USA 3:12 37:00 21:07 25:30 33:46 36:23 37:53:20
49 Fegyveresi John m 35 USA 2:59 10:01 19:02 24:27 33:34 36:38 38:06:00
50 Kilpatrick Samuel m 54 GBR
3:01 8:00 16:49 24:07 33:16 36:36 38:07:20
51 Ashizawa Jeff m 46 Canada 2:42 8:04 19:12 24:49 33:27 36:47 38:18:23
52 Clark Tony m 34 USA 2:40 9:55 20:20 25:35 33:40 37:05 38:20:44
53 DAngelo Scott m 45 USA 3:09 8:41 17:51 25:04 34:23 37:12 38:30:20
54 Ryan Lucy f 44 Canada 3:07 8:55 19:51 26:17 34:35 37:19 38:35:17
55 Nishimura Hiroyuki m 42 Japan 2:36 6:48 14:30 22:06 33:33 37:00 38:42:40
56 Dickerson Alexa f 24 USA 3:09 8:21 18:25 24:44 34:38 37:28 38:53:17
57 Bucci Paolo m 59 Italy 3:06 8:32 17:25 24:38 33:28 37:36 39:10:16
58 Green David m 48 USA 2:59 8:05 18:22 24:53 35:17 38:03 39:23:59
59 Holdaway Dale m 45 USA 2:55 8:19 18:36 25:03 35:29 38:16 39:44:25
60 Straw Keith m 57 USA 2:45 6:57 15:17 22:17 34:51 38:28 40:05:11
61 Ratliff Doug m 43 USA 2:57 8:04 17:07 24:55 36:05 39:06 40:18:30
62 Kent Karla f 49 USA 3:18 9:00 19:03 25:47 35:40 38:56 40:24:35
63 Coats David m 51 USA 3:26 8:43 18:00 24:41 35:05 38:50 40:45:06
64 Baluchi Reza m 40 USA 2:34 7:13 18:28 25:19 35:37 39:19 40:51:46
65 Radovcic Sergio m 38 USA 3:06 8:27 18:33 24:57 35:54 39:15 41:09:01
66 Stypula Elaine f 47 USA 3:24 9:46 21:05 27:05 36:48 39:51 41:11:35
67 Heid Claire f 23 USA 3:02 8:34 18:08 24:32 35:48 39:34 41:15:57
68 Cowan Robert m 51 USA 2:43 8:28 19:39 26:18 36:28 39:40 41:19:09
69 Moon Chris m 50 GBR 3:16 9:42 20:19 26:05 35:52 40:08 41:50:38
70 Ulrich Marshall m 61 USA 3:42 10:13 22:29 28:02 37:07 40:02 41:55:39
71 Rita Jason m 46 USA 2:28 7:35 18:46 26:38 35:35 40:45 42:18:17
72 Corbarieu Thierry m 43 France 2:45 8:42 21:53 28:10 38:03 41:11 42:34:45
73 Gelber Eric m 45 USA 3:38 9:57 19:56 27:01 37:55 41:14 42:38:59
74 Marinsik Dan m 53 USA 3:18 9:30 21:03 27:29 38:10 41:24 42:42:40
75 Budzik Kimberlie f 52 USA 3:26 9:01 19:37 27:06 38:00 42:00 43:29:47
76 Radich John m 58 USA 3:27 9:37 22:47 29:05 38:22 42:04 43:31:13
77 Cook Ethel f 47 USA 3:22 9:41 20:53 28:31 38:38 41:57 43:42:20
78 Rizk Levi m 28 USA 3:23 9:34 19:54 26:02 38:21 42:29 44:08:44
79 Blanchard Eric m 44 France 2:43 8:30 21:57 28:52 38:43 42:48 44:09:48
80 Zdon William m 27 USA 3:08 9:56 22:05 29:14 39:03 42:58 44:21:30
81 Mak Chris m 51 China 5:28 12:06 23:09 30:09 39:48 43:20 44:31:14
82 Gungle Bruce m 53 USA 3:17 8:42 20:57 28:36 39:01 43:03 44:37:15
83 Frixe Eberhard m 62 Germany 3:04 10:23 21:03 28:17 39:39 43:22 45:06:24
84 Brehe Michael m 51 Germany 2:48 9:34 21:51 28:00 40:12 43:54 45:36:12
85 Olson Mark K. m 65 USA 3:27 9:12 19:49 26:53 39:16 43:51 45:45:25
86 Zwarkowski Cheryl f 54 USA 3:38 10:13 22:19 29:36 40:40 44:22 45:49:16
87 Grimm Paul m 43 USA 3:14 9:24 20:56 28:10 40:08 44:09 46:13:12
88 Frost Chris m 61 USA 3:49 10:53 23:24 30:54 41:04 45:11 46:35:43
89 Murphy Meredith f 33 USA 4:06 11:37 23:48 30:03 41:34 45:21 47:08:14
90 Jacaway Scott m 54 USA 3:11 13:17 28:06        DNF
91 Strychalski Dariusz m 37 Poland 2:45 8:36 28:46        DNF
92 Iwamoto Nobumi m 46 Japan 2:31 6:23          DNF
93 Lombardi Bradford m 43 USA 2:38 9:33          DNF
94 Vila Casanovas Joan m 41 Mexico 3:08 10:24          DNF
95 Parker Ian m 61 USA 4:30 12:48          DNF
96 McKinney Frank m 49 USA 3:22            DNF
Skribent: Roger Carlsson

 

 Kontakta oss på This is a mailto link

och kolla även in oss på Instagram

Medlemsbloggar

 klicka in och läs!

har du någon? hör av dig!

Postadress:
Västerås LK - Friidrott
Daniel Allard, Bohusvägen 23
72244 Västerås

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info