Hoppa till sidans innehåll

Luciamarathon

14 DEC 2011 17:32
Lisette och jag åkte till västkusten och sprang ett lopp i värmen, 6 grader varmt och sol, men rätt blåsigt. Jag fegade ur och tog den korta varianten i form av en halvmara medan Lisette drog till med fulla distansen, här nere ser ni resultaten och på bilden ovan ser ni även det trevliga paret Söröd, Maja och Henrik, som vi bodde hos.
  • Skapad: 14 DEC 2011 17:32

Resultat:

 

42.2km


Plats Klass Namn Klubb Tid
1 M35 Olsson Henrik LK TV-88 2:46:13
2 M35 Bramstång Mattias Garnisonen IF 3:14:00
3 Msen Mellby Robert Sk Granan 3:25:50
4 Msen Rhedin Gustav Utbrytarna SK 3:32:50
5 Mmot Westlund Johan IK Jogg 3:46:34
6 M60 Lindgren Bengt Vallentuna FK 3:50:44
7 M40 Kirkelund Vagn Ingen klubb 3:54:57
8 Msen Olausson Christian Skärhamn 3:56:02
9 M65 Olsson Gunnar Solvikingarna 3:56:33
10 Msen Froode Erik LK Löparklubben 4:07:22
10 Msen Leijon Philip LK Löparklubben 4:07:22
10 Msen Kjellerup Jens LK Löparklubben 4:07:22
13 M50 Svanberg Thomas Stora Höja 4:07:24
14 M50 Kekola Kimmo Helsingfors 4:24:31
15 M65 Skoog Lennart Stenungsunds OK 4:39:20
16 M60 Nilsson Jörgen Vi som springer 5:09:52
17 M65 Hvitfeld Per-Owe IFK Mora 5:22:00
18 M55 Gustavsson Owe IK Vista 5:28:04
19 M70 Hidefjäll Anders Västerås FK 5:30:25
1 K40 Kroon Anette Simlångsdalens IF 3:31:33
2 K40 Simonsen Bettina Grimstad, Norge 4:04:19
3 Ksen Kjellman Maria Hamburgö 4:05:31
4 K35 Lundström Lisette Västerås LK 4:05:38
5 K35 Kay Sofia Vänersborg SK 4:16:13





42.2km Per klass

Plats Klass Namn Klubb Tid
1 Msen Mellby Robert Sk Granan 3:25:50
2 Msen Rhedin Gustav Utbrytarna SK 3:32:50
3 Msen Olausson Christian Skärhamn 3:56:02
4 Msen Froode Erik LK Löparklubben 4:07:22
4 Msen Leijon Philip LK Löparklubben 4:07:22
4 Msen Kjellerup Jens LK Löparklubben 4:07:22
1 M35 Olsson Henrik LK TV-88 2:46:13
2 M35 Bramstång Mattias Garnisonen IF 3:14:00
1 M40 Kirkelund Vagn Ingen klubb 3:54:57
1 M50 Svanberg Thomas Stora Höja 4:07:24
2 M50 Kekola Kimmo Helsingfors 4:24:31
1 M55 Gustavsson Owe IK Vista 5:28:04
1 M60 Lindgren Bengt Vallentuna FK 3:50:44
2 M60 Nilsson Jörgen Vi som springer 5:09:52
1 M65 Olsson Gunnar Solvikingarna 3:56:33
2 M65 Skoog Lennart Stenungsunds OK 4:39:20
3 M65 Hvitfeld Per-Owe IFK Mora 5:22:00
1 M70 Hidefjäll Anders Västerås FK 5:30:25
1 Mmot Westlund Johan IK Jogg 3:46:34
1 Ksen Kjellman Maria Hamburgö 4:05:31
1 K35 Lundström Lisette Västerås LK 4:05:38
2 K35 Kay Sofia Vänersborg SK 4:16:13
1 K40 Kroon Anette Simlångsdalens IF 3:31:33
2 K40 Simonsen Bettina Grimstad, Norge 4:04:19





21.1km


Plats Klass Namn Klubb Tid
1 M Hellman Johan Strömstad Löparklubb 1:17:38
2 M Carlsson Roger Västerås Löparklubb 1:24:03
3 M Klasson Andreas Hälle IF 1:24:55
4 M Kadmark Anders Solvikingarna 1:27:24
5 M Johansson Ralph Stömstad Löparklubb 1:28:26
6 M Fehrling Niklas Panter Running Club 1:30:26
7 M Karlsson Henrik Hamburgö 1:31:08
8 M Runqvist Robert Kvarnbyns löparsällskap 1:32:51
9 M Stansvik Andreas IK Stern 1:37:23
10 M Hansson Kent Strömstad löparklubb 1:37:56
11 M Johnsson Martin PASTAKROGEN 1:42:10
12 M Öberg Börje OK Skogshjortarna 1:42:27
13 M Martinsson Hans-Olof Strömstad Löparklubb 1:43:29
14 M Peterson Lennart Trollhättan SOK Triathlon 1:43:53
15 M Nilsson Adrian Solvikingarna 1:45:38
16 M Johansson Per Solna 1:46:19
17 M Arbratt Stefan Ledarliv 1:46:48
18 M Lidgren Mattias Göteborg 1:48:21
19 M Hedberg Patrick Kungshamn 1:53:44
19 M Anebreid Hans Dagdrivarklubben 1:53:44
21 M Andersson Mikael IK Granit 1:54:23
22 M Norlinder Anders Uddevalla 1:56:39
23 M Carlsson Per Knallen, Borås 1:58:31
24 M Simonsen Øyvin Grimstad, IMÅS Orienteering 2:03:46
25 M Hansson Robert Ellos IF 2:15:47
26 M Olofsson Henrik Onsala Rymdobservatorium 2:22:32
1 K Jonsson Joanna Göteborg 1:41:55
2 K Vannerberg Kristina Pantern Running Club 1:46:12
3 K Ifwer Ulrika IK Granit 1:51:12
4 K Emanuelsson Cecilia Solvikingarna 1:51:16
5 K Persson Michaela IK Granit 2:19:45
6 K Rundqvist Nedevska Anne Mari Kvarnbyns löparsällskap 2:27:57
7 K Wernfors Maria Lund 3:26:02





10.5 km


Plats Klass Namn Klubb Tid
1 M Björnson Elias Spring Åmål 0:38:22
2 M Eliasson Theodor IK Granit 0:39:23
3 M Nilsson Peter Dingle IF 0:44:13
4 M Wennhage Håkan IK Granit 0:45:09
5 M Hagelbrant Jan Hagens AIK 0:45:49
6 M Cardinale Max Cassino 0:46:51
7 M Kimming Stefan SKF FK 0:50:38
8 M Janzon Mikael Strömstad LK 0:52:58
9 M Säll Johan IK Granit 0:53:04
10 M Norlinder Magnus Hisingens CK 0:53:25
11 M Jonsson Erik Kungshamn 0:55:41
12 M Andersson Ludvig Kungshamns IF 0:56:32
12 M Sarheim Daniel Hedekas 0:56:32
14 M Franzon Håkan Strömstad löparklubb 0:57:18
15 M Jörgen Claesson Mullsjö 0:58:59
16 M Blanckenfiell Magnus Göteborg 0:59:36
17 M Andersson Bertil Bovallstrands skidklubb 0:59:59
18 M Andersson Dag Friskis o Svettis Vänersborg 1:02:07
19 M Karlsson Pelle Hedekas 1:04:07
20 M Karlsson Holger Hedekas 1:05:03
21 M Grantz Tony Lungskile 1:14:27
22 M Andersson Mikael Göteborg 1:17:27
1 K Elofsson Mia IK Granit 0:55:13
2 K Karlsson Lisa IK Granit 0:56:08
3 K Oweson Carolina Råsunda 0:56:57
4 K Ericsson Ewa Bovallstrands skidklubb 1:00:08
5 K Eriksson Åsa IK Granit 1:00:19
6 K Norlinder Karin Uddevalla 1:01:26
7 K Persson AnnLouise Hedekas 1:12:37
8 K Karlsson Christina Hedekas 1:13:12
9 K Grantz Matilda Lungskile 1:14:27
10 K Karlsson Frida Hedekas 1:18:27





5 km



Plats Klass Namn Klubb Tid
1 M Bredin Carl IK Granit 0:23:56
2 M Bredin Nils IK Granit 0:24:00
3 M Karlsson Noel Sotenäs Judoklubb 0:30:08
4 M Andersson Tomas Bratteby IF 0:30:10
5 M Björnson Nanna Spring Åmål 0:31:32
5 M Björnson Håkan Spring Åmål 0:31:32
7 M Johansson Lars Göteborg 0:34:06
1 K Hollertz Valentinsson Karin IK Granit 0:30:18
Skribent: Roger Carlsson

 

 Kontakta oss på This is a mailto link

och kolla även in oss på Instagram

Medlemsbloggar

 klicka in och läs!

har du någon? hör av dig!

Postadress:
Västerås LK - Friidrott
Daniel Allard, Bohusvägen 23
72244 Västerås

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info