Hoppa till sidans innehåll

Åland Marathon

31 OKT 2011 18:33
Jonas Wängberg tog båten till Åland för att springa en mara nu i helgen, blev väl lite taxfree på vägen hem kan jag tänka.. ;) Här har ni resultatet:
  • Uppdaterad: 31 OKT 2011 18:52

De 50 första resultaten, hela listan kan ni se här

Jonas var nära sin Stockholm mara tid, bara 9 sec från den tiden.

Resultat 30:e Åland Marathon 2011
30.10.2011
Sträcka: Marathon
Pl. Namn (nr). Förening Tid
1 Fagerlund Fritjof (18) Rånäs 4H 2:39:17
2 Grahl Anders (19) Enhörna IF 2:47:14
3 Söderlund Emil (70) IFK Mariehamn 2:49:42
4 Kärner Evelin (527) Stamina-Arcotransport Running 2:52:35
5 Brunander Anders (165) Stockholm City Triathlon 2:57:25
6 Broberg Peter (8) Hässelby SK 2:57:28
7 Adler Steffen (161) Bioforsk BIL 2:57:31
8 Mickos Peter (234) Stocklund 3:00:16
9 Savolainen Tomi (75) Etälä Helingin Pulkka 3:00:26
10 Karlsson Markus (59) Jomala IK 3:00:31
11 Kallio Lasse (29) Toyota Tammer-Auto 3:03:16
12 Ellinger Christian (16) Helsinki 3:03:20
13 Bellander Joakim (163) Team Skavsåret IF 3:05:36
14 Hermansson Andreas (71) IFK Mora 3:06:16
15 Sandberg Jonas (47) Team Skavsåret If,Järfälla 3:07:16
16 Leppänen Heikki (60) Tampere 3:07:52
17 Dahlin Magnus (166) IF Linnéa 3:10:00
18 Ojamies Petri (223) Helsinki 3:11:33
19 Svensson Jonas (231) P18 Gotland 3:11:49
20 Sjuls Dan (173) IFFK 3:13:04
21 Ulltjärn Alexander (176) IK Akele 3:13:13
22 Björklund Leif (6) Björklunds Energi & Miljö 3:13:33
23 Niemelä Jaakko (64) Tampere 3:14:01
24 Miekka Timo (295) Vanda 3:14:12
25 Toom Toomas (298) Stamina 3:15:13
26 Lenneståhl Jonas (227) Sverige 3:15:28
27 Arro Liis-Grete (526) Stamina-Arcotransport Running 3:15:42
28 Hedenskog David (22) Västerås IK 3:15:52
29 Laineste Andres (179) Stamina 3:16:31
30 Westerlund Jan-Åke (232) P18 Gotland 3:16:36
31 Malmerfelt Joakim (228) Åkersberga Simsällskap 3:18:24
32 Hansson Bror-Erik (286) HIK 3:18:53
33 Mourujärvi Jouko (344) IFK Sala 3:19:14
34 Kaljurand Urmas (296) Stamina 3:19:52
35 Söderlund Linus (49) Mariehamns Räddningsverk 3:20:52
36 Kevin Magnus (56) Tenala IF 3:21:09
37 Aakala Riku (2) MPG / Helsinki 3:21:52
38 Karlsson Kjäll Linda (508) Strömstad löparklubb 3:22:58
39 Gulseth Oscar (21) Löplabbet Norway 3:23:15
40 Malabeux Bruno (180) Marathon 3:25:04
41 Wängberg Jonas (55) Västerås LK 3:26:29
42 Lyzhin Sergey (351) BIM 3:26:41
43 Melin Kent (34) Bandhagen 3:26:48
44 Åsberg Stig (408) IFK Nyland 3:27:36
45 Thunell Mattias (50) Bromma 3:27:50
46 Stockhammar Anna (523) FGF Gotland 3:28:08
47 Paukkeri Juha (66) Hakunilan seurakunta 3:29:18
48 Jonsson Agneta (732) Team Skavsåret IF 3:32:01
49 Lindgren Bengt (404) Vallentuna FK 3:35:03
50 Alexandrov Kirill (162) St.Petersburg 3:35:09
Skribent: Roger Carlsson

 

 Kontakta oss på This is a mailto link

och kolla även in oss på Instagram

Medlemsbloggar

 klicka in och läs!

har du någon? hör av dig!

Postadress:
Västerås LK - Friidrott
Lennart Wirsäll, Kryddgårdsgatan 3D
72460 Västerås

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info